İmplant Diş

İmplant diş, enfeksiyon (diş çürümesi), trafik kazası gibi fiziksel darbelerle yaşanan diş kayıplarında kaybedilen dişlerin yerine normal dişte olduğu gibi çene kemiğine vidalanan taşıyıcı bir gövde üzerine yerleştirilen ve normal diş fonksiyonu gören yapay dişlerdir.

İmplant yani yapay dişler çeşitli malzemelerden yapılırlar. İmplant dişlerin yapımında en yaygın kullanılan malzeme porselendir. Bunların yanı sıra, titanyum ve diğer bazı metal alaşımları implant diş yapımında kullanılabilir. Malzeme seçiminde etkili olan özellikler malzemenin vücuda alerjik bir etki yapmaması, fiziksel olarak dayanıklı olması, estetik görünümü yani doğal dokuyla uyumlu görüntü gibi özelliklerdir

Basit de olsa cerrahi bir işlem uygulandığından diş implantı yapılacak hastanın yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, şeker veya kalp rahatsızlığı gibi hastalıklarının olmaması gerekir. Diş implantı tedavisi alan hastalara, hekim saydığımız rahatsızlıklar yönüyle gerekli muayeneyi yapacaktır ama yine de eğer hastanın böyle rahatsızlıkları varsa durumunu doktoruna söylemeli, hekimin işini kolaylaştırmalıdır.